Ucuz Bir Kartonla Açılan Sanal Gerçeklik Kapısı

Tuhaf, sıradışı tecrübeler yaşamak için teknolojinin yeterince gelişmesini mi beklemeliyiz ya da cüzdanımızın yeterince dolu olmasını?

Tek ihtiyacımız olan biraz inovasyon, yaratıcılık ya da pazarlama becerisi nasıl adlandırırsak adlandıralım yıllarca varlığını bildiğimiz ve gözümüzde büyüttüğümüz sanal gerçeklik bize bir karton kadar uzaktaymış. Bunu fark etmemizi geçtiğimiz yıl Google sağladı. Sonrasında zaten sanal gerçeklik gözlükleri bir trend yakaladı ve hayatın neredeyse bir parçası oldu, olmak üzere.

Sanal gerçeklik nedir?

Sanal, gerçekte yeri olmayıp zihinde tasarlanan şeyleri ifade eder. Gerçeklik ise gerçek olan, var olan şeylerin tümünü, hakikati ifade eder. Birbirinin neredeyse zıttı olan bu iki kavramın yeni bir anlamda yanyana gelebilmiş olması harika değil de nedir? Sanal gerçeklik bugün bilgisayar tarafından üretilen ortamların insan duyu organları ile tecrübe edilmesi olayıdır. Yani aslında biz son yıllarda anlamını daraltana kadar basitçe bilgisayar oyunu oynamak da sanal gerçekliğin tanımına uymaktaydı. Şimdi ise elimizde 360 derece videolar, tek görüntüyü ikiye bölen videoları 3 boyutlu tek bir görüntü gibi algılamamızı sağlayan gözlükler var.

Google Cardboard

Google Cardboard‘u çıkardığında elbette ilk önce “o Türkiye’ye gelecek de ohoo” şeklinde düşünerek pek ilgi göstermemiştim ancak bu büyük bir hataymış. Android telefonların ekran boyutu Cardboard ilk çıktığında çok daha uygundu ve ben bir 4. nesil bir iPhone kullanıyordum; yani alsam ne yapacaktım… Sonra 6. nesil yeterince büyük ekranlı iPhone’lar geldi tabi bu sırada Google, Cardboard’un şablonunu ücretsiz dağıtmakta olduğu için bu kartondan gözlükler patlayıverdi; bunu Oculus, Microsoft, Samsung gibi ciddi üreticilerin ciddi sanal gerçeklik gözlükleri takip etti. Zaten artık birinden birini mutlaka okumuş, görmüş belki kullanmışsınızdır.

Cardboard, telefon ekranını kullanarak, ekranı yatayda tam ortadan bölen aynı iki videonun her birinin tek bir göz tarafından görülmesini sağlayan bir gözlüktür. Birbirinden, ufak açısal farklılıkları da olabilen bu videolar beyin tarafından tek bir 3D görüntü gibi algılanır. Tercihen 360 derece oluşturulan bu videolar gerçek bir ortamdaki gibi kafa hareketine duyarlıdır ve izleyici istediği yere bakabilir.

IMG_6027.JPG

Ben de neyi bekledim bunca zaman diye sorduğum bir gün geçtiğimiz aylarda; GittiGidiyor’dan bir Cardboard aldım. Burada belirtmekte fayda var Google, hali hazırda bir şablon sunmuş olduğundan internette satın alabileceğiniz gözlüklerin %90’ı aynı. Ben gene de güvenilir görünen bir ilandan satın aldım. Normalde var olmayan bir de kafa bandı veriliyordu yanında. Cardboard kapalı bir halde, sizin birleştirmeniz gereken bir biçimde geliyor. Üzerinde genelde 1-2-3’ler oluyor ancak YouTube’da bir how to aramasıyla gözlüğün nasıl toplanacağına dair bir video bularak kolaylıkla halledebilirsiniz.

IMG_6019.JPG

Benim burnum biraz kemerli olduğundan gözlüğün burunluk kısmı bir süre sonra ağrıtıyordu ki evde bulduğum ortası boş yuvarlak bir kauçuk oraya cuk oturdu.

Gerçekten mi sanal mı gerçeklik sanal?

Öncelikle şunu belirteyim, bu kartondan bir gözlük; iki tane çerez merceği var, görüntü için de telefonunuzu kullanıyorsunuz. Görüntü kalitesi beklentiniz varsa biraz tokgözlü olmak lazım. Ekran merceklere o kadar yakın ki retina ekran bile wow dedirtemiyor. Göz çevrenizi kaplayan ışık geçirmeyen bir tasarım da haliyle söz konusu değil, karanlık kullanmanızı tavsiye ediyorum. Tabi bir de aslen Android telefonlar için tasarlandığından 4. nesil iPhone’ların hiç şansı yok.

Nasıl kullanıyoruz?

Öncelikle her video ve her 360 derece video Cardboard’da çalışmaz. Bu amaca uygun bir video türü var ki onları aramaya başlamadan önce pek tabi Cardboard adlı uygulamayı indirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum, ideal bir başlangıç; geçtiğimiz hafta yeni bir de güncelleme geldi. Cardboard uygulaması yönergelere göre oldukça rahat kullanabilir. Resmiyet elde etmiş diğer uygulamalara Cardboard uygulamasının ana ekranında aşağıya bakarak ulaşabilirsiniz. Gözlüğün sol tarafında mıknatıslı basit bir düzenek var; bir yere tıklamak için de onu kullanıyoruz.

Özel tavsiyem Vrse adlı uygulamayı indirmeniz (Android için de vardır diye umuyorum). Bu uygulamada 5-10 tane özel video var Cardboard için hazırlanmış boyutları 200 mb ile 1 gb arasında bunları indirip izlemenizi tavsiye ederken de şiddetle orada görebileceğiniz Catatonic adlı videoyu hafife almamanız gerektiğini söylemek istiyorum. Korku temalı bir video ve evde kartondan yapmış olduğunuz bu gözlükle bile sonuna kadar izlemek büyük cesaret.

52-CATATONIC_FULL

Ne diyosun şimdi özetle?

Kişisel fikrim harika bir icat olduğu yönünde. Çünkü oldukça erişilebilir. 20-30 lira arası bir fiyatla GittiGidiyor’da bulabilirsiniz. Her evde bulunması gereken bir alet. Herkes için tasarlanmış, ucuz yapısından dolayı; uzun süre kullandığımda gözlerimi yorduğunu hissediyorum. Bunula beraber Full HD diyemeyeceğim görüntü ve 360 derecelik serbeslik mide bulantısına da yol açabiliyor. Karton yapısının da kemerli burunda ağrı oluşturma ve alın ile temas eden kısmın terden ıslanma dez avantajları yok değil.

Olumsuz her şeye rağmen Cardboard’un çalıştığını söyleyebilirim. Tam bir ev tipi sanal gerçeklik. Aşırı zengin uygulamalar var, filmler kiloyla diyemiyorum malesef ancak mesela Star Wars en yeni uygulamasında Cardboard için VR videoları hazırlamış. Sürekli yaygınlaşan bir deneyimleme seçeneği gibi görünüyor Cardboard. Ben de Vrse uygulamasında kadar en kaliteli içeriği gene Cardboard uygulamasında bulmuştum onlardan da hepsini deneyimledikten sonra biraz sıkılmıştım. Vrse’de Catatonic izleyene kadar Cardboard hakkında hiç yazı yazmasam mı diye düşünüyordum.

Catatonic, tekerlekli sandalyede olduğunuz ve korkunç bir tımarhanede ilerletildiğiniz bir gerilim videosu. Elbette VR adına her türlü esneklik var. Kafa hareketine duyarlı 360 derece video, 3D ses gibi. Bir sandalyede, kulaklık takarak izleyiniz uyarısı üzerine en karanlık odaya bir sandalyeye oturdum. Evde de yalnız olmanın etkisiyle videoyu ilk seferde tamamlayamadığımı cesaretim kırılarak belirtiyorum.

Google Cardboard, sanal gerçekliği erişilebilir kılıp evlere sokan harika bir proje. Profesyonel, pahalı ekipmanların yerini tutmak gibi bir hedefi olmasa da VR ise VR diyor; al koy bi köşeye bulunsun, hiç olmadı tipi güzel dekor olsun diyor. Ulan Catatonic….

how_to_capture

Ekstra görsel. Sanal gerçeklik veya basitçe 360 derece video üreten sistemlerin en popüleri olan Jump, bir düzine GoPro’dan oluşuyor ve böyle görünüyor.

Reklamlar

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s