HIBIT

Geçtiğimiz aylarda bir projemi bir konferansta poster olarak sergilemek/sunmak gibi bir iş edinmiştim. Bu macera sonunda bir kaç laf biriktirmiş oldum. Bunları not almıştım hemen yazılaştırmak adına ancak çarşambayı sel aldı, bir miktar geçikmiş oldu.

Lisans 3. sınıfta yani geçtiğimiz yıl ilk biyoinformatik projemi gerçekleştirdim. Mükemmel bir özetle, okuldaki bir hocamla ChIP-Seq sonuçlarında birden fazla yere haritalanan dizilerin geri kazanılmasına yönelik kafa yormuştuk. Proje dönem sonunda teslim edildikten sonra rafa kalkmıştı. Ta ki hocamın dikkat çekmesi ile HIBIT’ten haberdar olana dek. Sonrasında proje ile HIBIT’i bir posterde birleştirecektim.

HIBIT, 2005’te Antalya’da başlayan bir konferans dizisi. Sağlık Bilişimi kısmı genelde daha aktif süregelmiş, baskın olmuş diyebilirim; biyoinformatik kısmı içinse yükselen bir trend olduğundan bahsediliyor.

Konferanslara katılmak ve mümkünse bir sunum yapmak; bilim dünyasında oldukça değer verilen bir etkinliktir diyebilirim. Sizinle benzer veya aynı alanlarda çalışan ulusal ve uluslararası kişileri tanımış olursunuz, ilgili alanda diğer bilim insanlarının ne seviyede olduğunu, trendleri, hataları, öngörüleri gözlemleme fırsatı bulursunuz; hiç olmadı CV’nizi doldurur, çevre edinirsiniz. Bu yüzdendir ki genç bilim insanlarına konferanslara katılmaları her fırsatta tavsiye edilir.

Madalyonun öbür yüzünde ise para, ihtiras ve aşk olmasa da bazı olumsuz gerçekler vardır. Öğrenci kişi konferanslara çoğu zaman odaklanmaz büyük çoğunlukla vaktini boşa harcar hele de dinleyici ise. CV doldurmak, dinlemekten kolaydır. Öte yandan öğrenci kişisinden 100 Euro ve üzeri miktarda katılım ücreti isteyen konferanslar bence çıldırmıştır. Bu yazı tam da burada başlıyor.

Fahiş fiyattan, ciddi bilimsel kongreler görüp de bakakaldıktan sonra 50 Euro ücretli HIBIT bana oldukça çekici geldi. Bir özet gönderdim ve onlar da buyur gel dedi. Benim pek kafa yormadığım durum ise konferansın Muğla’da olması ve okulun harcamalarımı karşılamıyor olmasıydı. Dedim ki olsun, olsun dedim ben karşılarım; önemli bir fırsat benim için. Dolayısıyla karşıladım. Bakın 50 Euro katılım ücreti, 140 TL uçak, 140 TL otel, 50 TL poster, havaş ve diğer yeme içme masrafalarım ile toplamda bana şöyle güzelinden bi 500 küsür TL’ye mal oldu HIBIT. Tabi durum bu olunca gerçekten sorguladım. CV bu değerde doldu mu, gerek var mıydı, çevre edindim mi; işe yaradı mı? Çünkü şimdi saymayayım 500 TL ile kaç tane hamburger, sinema, konserin mümkün olacağını.

Üniversiteniz, lisans öğrencisi olarak bir konferansa katılmanıza değer vermiyor olabilir dolayısıyla bu durum size oldukça pahalıya patlayabilir. Özellikle de yaşadığınız şehirden farklı şehirdeki bir konferansa katılıyorsanız. Nihai not: Yeme-içmesine kadar hesaplamadan başvurmayın. (Yazının gerisi teferruattır).

Eveet, bir poster sunumu söz konusu ise sizin gibi onlarca insan görmeye de hazır olun, herkes sizin posterinize gelip zaten çok iyi bildiği o konuda sizi darlayacakmış gibi heyecanlara hiç kapılmayın. Sizin postere sıklıkla yalnızlıktan diğer posterler hakkında bilgi edinip, sohbet etmek isteyen diğer poster kişileri gelecek. Onun dışında en azından HIBIT’te fazla formal bir poster session göremedim. Ne oldu, projem bir temsil şansı bulmuş oldu. Postansiyel meslektaşlarımla eeh işte tanıştım. Kariyerinde bir noktaya ulaşmış kişilerin hangi alanlarda çalıştığını gördüm. Teselli gibi aslında, zaten yeterince kafa yorduğumdan çoğu şey yabancı da gelmedi.

Konferansa biyoinformatik alanındaki insan popülasyonunu gözlemlemekten ziyade projemi yayına çevirebileceğim iş birlikleri vb. temaslar kurmayı da amaçlayarak gitmiş olsam da evdeki hesap ohoo bu pek mümkün olmadı. Biraz gözlem, minik bir Akyaka ziyareti ve bir şeyler eklenmiş bir CV’ye bir ton para vermiş oldum.

Biyoinformatik alanıyla ilgili gözlemlerimi de ileteyim yeri gelmişken; Türkiye’de gerçekten hatırı sayılır sayıda meraklısı, ilgileneni, meslek edinmişi var ancak kimse kimseyi tanımıyor gibi; kimse mesleği de tanımıyor gibi diyerek kestirip atabiliriz. Daha önce biyoloji bilip bilgisayar bilimlerinde zayıf kişilerle vakit geçirmiş biri olarak bu konferansta da tam tersi bilgisayar bilimlerinde iyi olup, daha az biyoloji bilen kimseleri görmüş oldum. Bu ne ifade ediyordu, biyoinformatiğe kolları sıvamış pek çok kişinin yolun çok başında olduğunu. Zaten bu durumun istisnaları ve mesleki rotalarını netleştirmiş kimseler bu alanın Türkiye’de öncüleri oluveriyorlar. Kardeşim herkes biyoinformatiğe senin baktığın açıdan mı bakmalı derseniz, hayır. Haklı serzeniş.

Yani yurtiçinde biyoinformatiği biyoloji eksiklerini kapatmakla uğraşan bilgisayar bilimi insanları ve yalnızca bir araç kullanan moleküler biyoloji insanları dışında amaç olarak edinmiş, hakkını veren kişi sayısı gerçekten az. Bak gene, kime göre hak neye göre hak. Bu alanın eğitimlerinin, konferanslarının oldukça değerli olmasının yanı sıra büyük resimdeki boyanmamış kısımları da rahatlıkla görünüyor.

HIBIT’e katılımımı karşılamayan Yıldız Teknik Üniversitesi hakkında fazla söze gerek yok. Ciddiyetle düzenlenen uluslarası bilimsel bir konferans için 50 Euro katılım ücreti oldukça makul, ancak kendiniz karşılıyorsanız mutlaka derinlemesine düşünün. CV’nizde yer almasından başka bir getirisi olmayacaksa boşuna para harcamayın. Bunlar bir kenara dediğim gibi biyoinformatik alanında genel bir açığını kapatma gayreti var, as expected. Bilgisayara ve biyolojiye daha yakın duran farklı kariyerler var ancak bu bilimlerin ikisinin de çok iyi bilindiği biyoinformatik, Türkiye’de sanırım henüz nadir bulunuyor, henüz. Bu çoğu boyanmamış tabloda, Türkiye’de, atılacak her adımın aşırı kıymetli olduğunu bir kez daha görmüş oldum.

Bu yazıyı heyecanla ilk kez bir konferansa poster götürecek öğrencilere ve biyoinformatik ilgililerine adıyorum.

Reklamlar

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s