Çizgi Roman Evreninde Mutlak Dostluk Yoktur

Yaz tatili münasebetiyle bolca boş vaktim var. Boş vakit aktivitesi olarak her ne kadar kendime oyun oynamayı seçmiş olsam da arada değişik şeyler yapmak da içimden gelmiyor değil.

Bu yazıda alakasız bir kaç şey arasında bağlantı kuracağım ama epey alakasız gelebilir uyarmadı demeyin. Yaz stajı adına dolu dolu bir biyoinformatik kampı geçirdikten sonra dizüstü bilgisayarı ilk defa dizimin üstünde kullanmaya başladım. Nedeni artık fazlasıyla bilgisayarlı bir hayat geçireceğimi iliklerime kadar hissetmiş olmam. Bu his beni bu aletle sadece oyun oynama dürtüsünden uzaktlaştırıp ilginç bir şeyler yapmaya yöneltti, yöneltiyor.

Cytoscape gen ekspresyon profilleri ve diğer verileri kullanarak, moleküler etkileşim ağları ve biyolojik yolakların görselleştirilmesi gibi amaçlarla kullanılan açık kaynak kodlu bir yazılım platformu. Kısaca biyolojik odaklı amaçlara yönelik oluşturulmuş bir tür veri (daha çok network) görselleştirme aracı.

http://www.cytoscape.org/what_is_cytoscape.html

Yazının buraya kadar başlığıyla epey uyumlu gittiğinin farkındayım. Hala okuyor olduğunuz için teşekkürlerimi iletiyorum.

Cytoscape kullanmak için kendime bahaneyi biyoloji veritabanları yerine internette çizgi roman karşılaşmalarında aradım. Başka bir değişle kim kiminle kavga etmiş bunları araştırdım; işte Örümcek Adam ile Kaptan Amerika, Süperman ile Lex Luthor gibi. Bir kaç liste bir kaç kişisel ekleme ile çizgi roman kahramanlarının popüler karşılaşmalarını ikili olarak bir Excel dosyasında toparlayıp, Cytoscape ile görselleştirdim. Ortaya bilmediğimiz bir şey çıkmadı: Çizgi roman dünyasında birbirine düşmeyen kimse neredeyse yoktur.

Demek istediğim çizgi roman kahramanlarının popüler karşılaşmalarını veri olarak kullanarak bir ağ oluşturdum. Below.

CytoHeroesPic

Neler diyebiliriz?

  • Herkes herkesle neredeyse kavga etmiş diyebilsek de ortalama kavga sayısı 2.3.
  • Bir açıdan bağlantılara baktığımızda örneğin Superman, Green Lantern ile aynı sayıda yer almış o da Gümüş Sörfçü ile ve o da Thor ile aynı sayıda yer almış. Yani aslında bu iki süper kahraman arasında yayıncı değişimi de dahil yalnızca 3 bağlantı var; ve bu, yalnızca popüler karşılaşmaların sonucu. Veri sayısı arttıkça Marvel ve DC, X-men ve Avengers arasında bağlantılar giderek yakınlaşıyor hatta bir noktada herkesin herkesle doğrudan savaşının/bağlantısının olduğu bir görünüme doğru gidiyor.
  • Bir önceki maddede katıp karıştırdığım şeyin Türkçesi şöyle: Bu ağda seçilen rastgele iki karakter arasındaki bağın ortalama uzaklığı 4 yani daha istatistiki dille 1 ile 12 arasında değişen bağlantı uzaklığı değerleri ortalama değerini 4.3’te alıyor.
  • Marvel ve DC Comics birbirinden kısmen ayrı dursalar da (sağ üst DC’nin yoğunlaştığı kısım) aralarında kavga dövüş bağı (daha geek dille evren ortaklığı) kurulmamış değil.
  • Altta verdiğim bir diğer ağda baş belaları daha belirgin gösterilmiş durumda. Marvel-DC karşılaşmasında en baskın ikili Avengers ve Justice League.
  • En büyük daireye sahip Thanos ise Marvel tarafında sabıkası en kabarık karakter. (Aslında bu, burada ortaya çıkmış bir bilgi değil  “Thanos vs Everyone” adında bir karşılaşma gerçekten de mevcut).

CytoHeroesPicV2

Eminim daha bir sürü çıkarım yapılabilir ancak benden bu kadar. Gerisi size kalmış. Sınırlı sayıda veri ile ne kadar doğru çıkarımlar olacağı tartışılır ancak çizgi roman karşılaşmalarının “tamamını” grafik haline getirmek muhtemelen bir doktora tezi ya da Nobel ödüllü bir araştırma olurdu.

Her neyse önemli olan şu ki network görselleştirmek oldukça keyifli bir uğraştır.

Reklamlar

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s